Elektrocentrála na odrezané miesta

Bez elektriny si dnes nedokážeme život ani predstaviť. Na druhú stranu občas každý z nás zatúži po oddychu a relaxe bez výdobytkov modernej doby. Chaty, chalupy a zruby sú na to ideálnym miestom. Byť odrezaný od ruchu veľkomesta má mnoho výhod. Ale aj pár nevýhod, s ktorými vám môže pomôcť elektrocentrála.

Elektrocentrála na odrezané miesta (zdroj: unsplash.com)

Výber správnej elektrocentrály

Elektrocentrálu môžete využiť vo všetkých miestach, ktoré sú odrezané od prívodu elektrickej energie. Či už ide o chaty, zruby, alebo stavby, kde ešte nie je vybudované pripojenie na sieť. Vďaka nej budete mať elektrickú energiu aj bez nutnosti prípojky nech ste kdekoľvek.

V závislosti od toho, čo chcete na elektrocentrálu pripojiť si môžete vybrať z niekoľkých typov týchto zariadení. Ohľad by ste mali brať hlavne na spotrebiče, alebo stroje ktoré plánujete používať a v závislosti od toho si vybrať vhodnú elektrocentrálu.

Jednofázová elektrocentrála

• tento typ elektrocentrál je vhodný na jednofázové spotrebiče. Môžete používať bežné domáce spotrebiče ako počítač, mixér, kulmu, fén, lampu, TV, chladničku,…. Ak neviete presne ktoré spotrebiče môžete používať sú to všetky, ktorých prívodný kábel obsahuje dva kolíky a jednu dierku (uzemnenie).

Trojfázová elektrocentrála

• tento typ je vhodný na väčšie spotrebiče. Prevažne ide o pracovné stroje ako cirkulárky, miešačky, blokové píly a pod. Trojfázová elektrocentrála má širšie použitie, môže vám poslúžiť aj na napájanie jednofázových spotrebičov.

Na stavbu, kde sa pracuje so strojmi sa určite oplatí zadovážiť trojfázovú elektrocentrálu. Pokiaľ uvažujete nad kúpou zariadenia na chatu, alebo iné miesto odrezané od bežného sveta je dobré si premyslieť ktorej dať prednosť.

Výkon

Výkon je druhým podstatným faktorom na ktorý sa určite treba zamerať. Od neho záleží koľko spotrebičov môžete na elektrocentrálu pripojiť. Výkon na elektrocentrálach sa udáva v kVA. Pri jednofázových elektrocentrálach platí vzorec 1kVA = 1kW, pri trojfázových 1kVA = 0,8 kW.

Ak spočítate príkon na spotrebičoch, ktoré chcete používať a pripočítate si k nemu 10 až 20% – nú rezervu zistíte aký výkon by elektrocentrála mala mať. Vďaka tomu nepocítite výpadok elektriny a nebudete sa musieť obmedzovať.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Elektrina, https://www.profi-elektrocentraly.cz/

Komerčný článok