Ide vám pranie do peňazí? Alebo ako prať lacnejšie a efektívnejšie

V súčasnosti šetríme na všetkom, na čom sa len dá. Pozornosť by sme však mali venovať práve na pohľad nedôležitým veciam. Reč je najmä o jednom konkrétnom domácom spotrebiči, a to práčke. Vedeli ste, že 11 % spotreby vody v domácnosti tvorí práve pranie? Správne používanie a pravidelná starostlivosť vám ušetria kopec peňazí. O čo ide?

Ide vám pranie do peňazí? Alebo ako prať lacnejšie a efektívnejšie

(zdroj: unsplash.com)

Pozor na prípravky, ktoré používate

Dobre fungujúca a hlavne čistá práčka je základom úspešného a efektívneho prania. To, že sa v nej usádzajú pri každom praní nečistoty, môže byť spôsobené viacerými faktormi. Môže to byť pranie pri nižších teplotách alebo používanie výhradne pracích gélov alebo kapsúl. Úlohu hrá aj veľkosť práčky. Čím väčšia je práčka, tým ľahšie sa v jej vnútri hromadí odolná špina. Dávajte si preto pozor na prípravky, ktoré do práčky používate, či už ide o pracie gély, kapsuly alebo prášok. V súčasnosti už existujú prostriedky na pranie, ktoré sa starajú nielen o perfektnú čistotu bielizne do hĺbky vlákien, ale aj o účinné odstránenie nahromadených usadenín a nepríjemných pachov v mechanizme práčky. Pravidelným používaním takýchto prípravkov tak môžete predísť nečakanému výdavku v podobe novej práčky.

Najlepšia je energetická trieda A+++

Prať by ste mali vždy s ohľadom na prírodu, ale aj práčku – snažte sa neprať len pár kúskov oblečenia, ale zároveň práčku neprepĺňajte, zbytočne by tak dochádzalo k jej zaťažovaniu a skráteniu životnosti. Nemusíte sa báť ani nízkych teplôt, ale iba v prípade, že používate kvalitné pracie prostriedky. Veľkým zjednodušením sú v takomto prípade najmä pracie kapsule, ktoré častokrát obsahujú viacero funkcií v jednej kapsule – odstránenie škvŕn, zaistenie žiarivých farieb, dlhodobú sviežosť, ochranu vlákien a navyše aj ochranu práčky pred znečistením. Dôležitý je aj výber samotnej práčky, pretože základom úsporného prania bielizne je kvalitná práčka. Kvalitné práčky sú obvykle v energetickej triede A+++ a majú množstvo funkcií, ktoré vám ušetria náklady na elektrinu. Práčku asi cez Aliexpress kupovať nebudete, ale na všetko ostatné, čo k jej údržbe potrebujete, možno postačia aj promo kódy Aliexpress. Ak máte problém s cudzojazyčnou verziou stránky, mali by ste vedieť, že už môžete nájsť aj aliexpress v slovenčine.

Čistiť treba aj práčku, nielen bielizeň

Netreba zabúdať ani na pravidelnú údržbu práčky. Dbajte na to, aby bol bubon a filter stále čistý. Predídete tak zbytočnému znečisteniu pádla, alebo neefektívnemu praniu, ktoré budete musieť znovu zopakovať. Zanesený filter môže spôsobiť, že práčka nebude žmýkať. Treba ho vybrať a vyčistiť aspoň raz za tri mesiace. Pri čistení bubna pomáha napríklad zaliať 1 kg čistiacej sódy vriacou vodou. Priamo do bubna práčky potom nalejte 3-4 litre vody a pridajte zmes zo sódy. Zatvorte práčku a spustite čo najdlhší prací program na teplote 95°C. Keď začne voda peniť, znamená to, že sóda rozpúšťa zvyšky pracích prostriedkov a nečistoty. Po skončení programu postup zopakujte, tak, že namiesto sódy pridáte 1 liter bieleho octu. Ten zlikviduje všetky plesne a práčka ostane úplne čistá.