Sen každého z nás – nakupovať čo najlacnejšie. Ako na to?

Najväčším problém nakupovanie ani nie je tak nájsť si čas a energiu, ako skôr ceny. V súčasnosti, kedy niektoré vyskočili aj na dvojnásobok toho, čo stáli pred pár rokmi, je to ešte väčší problém. Na to, aby naša peňaženka trpela čo najmenej, však naozaj existujú tipy a triky. Ktoré to sú?

Sen každého z nás - nakupovať čo najlacnejšie. Ako na to?

(zdroj: unsplash.com)

Do obchodu choďte vždy najedení

Staré dobré letáky. Hoci dnes ich už nahradila elektronická verzia v podobe rôznych appiek, poprípade webových stránok konkrétnych predajcov, stále existujú zoznamy zlacnených produktov – treba si iba nájsť čas na to, aby ste si ich prelistovali alebo pozreli. Vždy si preverte, dokedy akcia trvá, pretože sa veľmi ľahko môže stať, že ju prešvihnete. Nikdy nenakupujte hladní alebo unavení. Mnohé výskumy totiž preukázali, že v tomto stave aj tí najšetrnejší z nás nakúpia omnoho viac a navyše aj zbytočností, než keď sme spokojní a najedení. Tretím overeným a efektívnym spôsobom, ako ušetriť najmä pri nákupoch online, je využívať internetové kupóny a zľavové kódy, ktoré nájdete napríklad aj tu.

Vo výpredajoch kupujte len trvanlivé veci

Nekupujte všetko, čo sa blyští – to by mohla byť obmena porekadla nie je všetko zlato, čo sa blyští. Platí to aj pri nakupovaní. Radšej si vopred spíšte zoznam, čo skutočne potrebujete a naozaj prísne ho dodržiavajte. Využívajte výpredaje – či už tie v kamenných obchodoch, alebo na internete. Ideálnym dňom na nakupovanie sa zdá Black Friday, ale v skutočnosti aj v iné dni počas roka nájdete rôzne zľavy a znížené ceny. V prípade potravín a drogérie však nakupujte ba veci s dlhým dátumom spotreby. Môžu to byť napríklad aj lieky, ktoré výhodnejšie kúpite vďaka eTabletka zľavovým kódom alebo parfumy a kozmetika, na ktoré zasa odporúčame využiť Notino zľavu. Nakúpiť tak viete lacnejšie napríklad aj darčeky pod stromček či na inú príležitosť, o ktorých viete, že sa budú páčiť, aj keď ich kúpite v predstihu.

Značkové neznamená jediné kvalitné

Je nepísaným pravidlom každého kamenného obchodu, že tovar, ktorého sa chce zbaviť, býva ukladaný do úrovne očí. Dajte si tú námahu a pozrite sa občas aj dole, práve tam totiž môžu byť tie najlacnejšie výrobky. Zafixované máme, že značkové veci sú lepšie. Nemusí to však byť vždy pravda – a najmä nemusí byť pravda, že tie lacnejšie sú nekvalitné a nezdravé (v prípade potravín). Nakupujte aj značky konkrétnych supermarketov, ktoré sú vždy lacnejšie a častokrát aj v dostatočnej kvalite na to, aby ste nimi neublížili ani peňaženke, ani svojmu žalúdku či pokožke. Pre tých, ktorí majú blízko k našim západným susedom, máme ešte jeden tip: hoci sa už kvalita potravín a iných výrobkov každodennej spotreby vďaka Európskej únii dorovnáva, ešte stále nájdete napríklad v Rakúsku niektoré značky v kvalitnejšom prevedení a pritom za tú istú cenu, ako u nás. Ak vám to nerobí problém a vysoké náklady, odporúčame občas zájsť na väčší nákup aj tam.