Platba kartou jedine cez zabezpečenú stránku

Keď ste už našli internetový obchod, ktorý vyzerá dôveryhodne a vybrali ste si tovar, ktorý chcete kúpiť, nasleduje platba. Vieme, že platba kartou je najbezpešnejším spôsobom platby za tovar pri nákupe cez internet, no aj tu netreba údaje zadavať len tak hocikomu, ale dať si pozor na to, na akej stránke vkladáte údaje zo svojej karty.

Platba kartou jedine cez zabezpečenú stránku

Platba kartou jedine cez zabezpečenú stránku

Ako prvé pred platbou treba zistiť, či je stránka zabezpečená. Nikdy neplaťte svojou bankovou kartou na stránkach, ktoré nie sú zabezpečené SSL certifikátom. Stránka, ktorá je týmto spôsobom zabezpečená umožňuje hackerovi vidieť vašu IP adresu, možno vie zistiť koľko dát je vymenených medzi stránkou a vašim počítačom. Tieto údaje mu nič nepomôžu, nevie zistiť žiadne vaše heslá alebo osobné údaje. Tie chráni šifrovanie vďaka SSL.

Či je stránka zabezpečená SSL zistíte jednoducho – na začiatku URL adresy je namiesto http:// napísané https://. Väčšinou naľavo od URL adresy môžeme vidieť malý zamknutý zámok, ten tiež znamená súkromné pripojenie k internetovej stránke. Pamätajte aj to, že nikdy nikomu neposielajte údaje o bankovom účte cez mail. Banka to taktiež nikdy nežiada.

Najbezpečnejšie je, ak nemá eshop vlastný systém na platbu kartou, tie nebývajú tak dobre prepracované, ako platobné brány bánk a iných finančných inštitúcii. Práve tieto platobné brány umožňujú eshopom, aby ich zákazníci využívali pri platbe online a sú bezpečné. Rôzne platobné brány sú najbezpečnejším spôsobom pri platbe kartou cez internet. Samozrejmosťou je aj šifrovaný prenos, tu všetko chráni SSL certifikát.

Taktiež ak často nakupujete na internete je dobré z času na čas sledovať aktivitu na vašom bankovom konte. Ak by náhodou niekto zistil prístupové informácie vašej karty, je dobré zistiť to čo najskôr. Ak sa vám zobrazia nejaké platby, o ktorých neviete, hneď volajte do banky v ktorej máte založený účet – tam vám pomôžu. Môžu vám zablokovať účet, takže z neho už nebude hocikto môcť brať peniaze a tiež vám môžu škody neskôr nahradiť.

Foto: ilustračné (flickr.com)