Aké výhody a nevýhody má nakupovanie cez internet?

Cez internet sa dá momentálne kúpiť takmer všetko – od oblečenia, cez elektroniku až po autá. Predáva sa nový tovar, používaný, aj tovar len na súčiastky. Čo sa ale oplatí kúpiť na internete a čo by ste si mali radšej kúpiť v kamennom obchode? Aké výhody má nakupovanie na internete a na čo by ste si pri ňom mali dávať pozor? 

Aké výhody a nevýhody má nakupovanie cez internet?

Aké výhody a nevýhody má nakupovanie cez internet? (Foto: unsplash.com)

Výhody

Tak ako všetko, tak aj online nakupovanie má svoje výhody a nevýhody. No začnime tým pozitívnejším. Prvou výhodou nakupovania cez internet je, samozrejme, pohodlnosť. Nemusíte celý deň chodiť po obchodoch, kým nenájdete náš vysnívaný kúsok oblečenia či notebook ktorý ste hľadali. Keď nakupujete online, stačí pár krát kliknúť a vaša objednávka bude na ceste k vám. Naviac v dnešnej dobe, kedy je internet v mobile samozrejmosťou, môžete objednať tovar naozaj odkiaľkoľvek. Ďalšou výhodou je väčší výber, či už veľkostí, farieb alebo konkrétne tovaru. Najväčšia výhoda to je pre tých, ktorí majú špecifické požiadavky alebo špecifickú veľkosť oblečenia či topánok. Výhodou je tiež to, že tovar býva na internete často lacnejší, keďže si tam maloobchodník nedá už ďalšiu prirážku.

Nevýhody

Na druhej strane sú nevýhody, ktorých je možno menej, no sú o to dôležitejšie. Nevýhodou je, že nikdy neviete čo vám príde. Do balíka vám môžu zabaliť hocičo a nemusí vždy prísť to, čo ste videli na obrázku na stránke. Táto nevýhoda sa týka vo väčšine hlavne zahraničných e-shopov, ktoré sú čoraz populárnejšie. Ďalšou nevýhodou je vysoká cena poštovného a ak si objednáte každú vec na inom e-shope, všade ho budete musieť zaplatiť. Poslednou z nevýhod je dĺžka dodania. Niekde to môžu byť dni, inde týždne aj mesiace.