Pozor na uložené dáta v mobile

Ak aj vy hoci len z času na čas nakupujete pomocou mobilu alebo tabletu, určite sa vám zíde zopár rád. Keď totiž služby online nakupovania cez mobil využívate naozaj často, asi už v ňom máte uložené nejaké údaje a pri nákupe vám stačí odklikať pár políčok a nemusíte už nič vypisovať. To je však chyba, môže sa k ním niekto dostať.

Pozor na uložené dáta v mobile

Pozor na uložené dáta v mobile

Preduložené údaje sú dobré z pohľadu šetrenia času, ale v prípade že váš mobil stratíte alebo vám ho niekto ukradne, nebude mať problém nakupovať cez váš účet. Dobré je nastaviť si nejaké heslo telefónu. V tejto dobe už je veľa možností od jednoduchých PIN kódov alebo slovných hesiel až po najnovšie technológie odomykania obrazovky odtlačkom prstu. Keď si mobil nejakým spôsobom zaheslujete, nikto sa k vašim údajom nedostane, aj keď ho stratíte alebo vám ho ukradnú. V kombinácii s týmto sa odporúča nastaviť si dobu, po ktorej sa obrazovka v prípade nepoužívania sama zablokuje.

Keď nakupujete na mobile, asi nebudete na nákup používať internetový prehliadač. Na to slúžia rôzne aplikácie, ale ako aj pri internetových stránkach, tu si tiež treba dať pozor na dôveryhodnosť a bezpečnosť aplikácie. Aj aplikáciu môžu naprogramovať ľudia, ktorí chcú iba vaše osobné údaje a heslá. Preto si treba dávať pozor na výrobcu aplikácie na nakupovanie, ktorý býva napísaný niekde v popise. Ak si nie ste istí, či je aplikácia vhodná, väčšinou stačí pozrieť na hodnotenie, prípadne komentáre k aplikácii. Tam sa môžete najjednoduchšie dozvedieť či to nie je len podvodná aplikácia. Najlepšie je využívať jediné vlastnú aplikáciu obľúbeného obchodu, v ktorom ste už nakupovali. Pri sťahovaní aplikácií používajte overené aplikácie na sťahovanie aplikácií. To sú napríklad App Store, Google Android Market alebo menej známy, ale stále bezpečný Amazon Appstore pre Android.

Na druhej strane ani nákup v klasickom prehliadači v mobile, nemusí byť bezpečný, tu znovu platí zásada so zabezpečením stránky SSL certifikátom, dôveryhodnosťou obchodu a jeho hodnoteniami, ako sme už písali. Ak sa rozhodnete nakupovať na mobile, zásadou je nikdy nenakupovať na verejnej, nezaheslovanej wi-fi. To platí aj pre prácu s inými údajmi, ktoré nechcete aby boli videné inými ľudmi. Hackerovi na získanie vašich údajov z nezaheslovanej wi-fi stačí jediný program, ktorý mu do počítača zachytáva všetky údaje odovzdané na tejto wi-fi. Ako aj u nákupe pri počítači, ak vás aplikácia presmeruje na stránku, všímajte si či jej URL začína http:// alebo https://. Údaje zadávajte iba do stránky s https://.

Pri nákupoch na mobile alebo tablete je odporúčaný anti-vírusový program, to už nie je nič nové ani pri mobiloch. V tejto dobe už nie je žiadny problémy vybrať si. V niektorých mobiloch sú dokonca predinštalované nejaké systémy na ochranu údajov, ale ak chcete vyššiu bezpečnosť, radšej si stiahnite nejaký platený anti-vírus. Taký je napríklad Eset Smart Security alebo McAfee Mobile Security. Nájdu sa aj bezplatné systémy, ktoré ochránia váš mobil.

Foto: ilustračné (flickr.com)