Kúpa nového oblečenia zvyšuje naše sebavedomie

Priblížme to pomocou príkladu z praxe. Anna sa presťahovala z rodného mestečka do väčšieho, kde nikoho nepoznala. Našla si prácu a aby zapadla do spoločnosti, začala kupovať šaty a oblečenie do práce. „Myslela som si, že ľudia ma budú odsudzovať, ak nebudem dobre oblečená. Preto som mala plný šatník vecí, ktoré som nepotrebovala.“

Kúpa nového oblečenia zvyšuje naše sebavedomie

Kúpa nového oblečenia zvyšuje naše sebavedomie (Foto: unsplash.com)

Komu sa to nestalo? Na pohovor do práce chceme na budúceho zamestnávateľa zapôsobiť, na rande chceme, aby sme sa tomu druhému páčili, na plese chceme mať elegantnú róbu, v divadle slušivý oblek a tak podobne. Kúpa oblečenia nielenže zvyšuje naše sebavedomie, ale aj pomôže cítiť sa lepšie. Výsledky štúdie, ktorú zverejnilo Výskumné centrum pre experimentálnu sociálnu psychológiu ukázalo, že pacienti, ktorí prichádzajú ku doktorovi v bielom plášti, majú k nemu väčšiu dôveru akoby boli vyšetrení takým istým odborníkom, ibaže bez bieleho plášťa.

Výrok „nesúď knihu podľa obalu“ je platný v praxi. Štúdiu, ktorú vykonalo Výskumné stredisko pre rozvoj osobnosti prišlo k záveru, že ľudia dokážu odhadnúť vek, pohlavie, príjem, vkus a približné charakterové vlastnosti človeka na základe topánok, ktoré nosí.