Pozor na osobné údaje pri nákupe cez internet

Vývoj počítačovej techniky je stále rýchlejší a rýchlejší. V mnohom nám to život uľahčuje, ale nájdu sa aj ľudia, ktorí tieto systémy zneužívajú na okrádanie iných. Čím ďalej tým viac ľudí nakupuje cez internet, veď prečo nie? Vyhnete sa tak behaniu po obchodoch plných ľudí, čakaniu v radách pri pokladniach a častokrát sú aj ceny o niečo nižšie. Nebezpečie tohto spôsobu nakupovania je v osobných údajoch.

Pozor na osobné údaje pri nákupe cez internet

Pozor na osobné údaje pri nákupe cez internet

Keď už ste v procese platby, väčšinou od vás bude obchod chcieť nejaké informácie, to je samozrejmé. Vypĺňanie formulárov pred nákupom je bežná vec, ale tiež treba dávať pozor na informácie, ktoré uvediete. V zásade platí pravidlo, že čím menej o vás na internete ostatní ľudia vedia, tým lepšie pre vás. Ak sa vám bude zdať, že od vás obchod požaduje veľa osobných informácií, určite v nákupe nepokračujte. V poriadku sú údaje ako email, kde dostanete zväčša potvrdenie o prijatí objednávký a telefonický kontakt, v prípade, že vás obchod bude chcieť kontaktovať ohľadne vašej objednávky alebo pre doručovateľa kuriérskej spoločnosti. Samozrejmosťou je celá vaša adresa potrebná pre dodanie zásielky.

Na druhej strane, nie sú potrebné rôzne iné údaje, najmä pozor na údaje k vašej platobnej karte. Ak sa vás systém bude pýtať na spôsob platby, najlepšie je platiť kreditnou kartou. Platba kartou je považovaná za jednu z najbezpečnejších platieb cez internet, no údaje z platobnej karty zadávajte vždy len v zabezpečenej platobnej bráne. Tie všeobecne ponúkajú najväčšiu bezpečnosť v oblasti internetového platenia. Oplatí sa to aj z dôvodu, že ak sa už niečo pokazí, niekto získa vaše údaje a bude platiť vašou kartou, máte najväčšiu šancu, že bude vaša škoda vrátená.

Menej bezpečné je, ak platíte napríklad veľmi populárnymi PaySafe kartami alebo poukážkami od kamaráta. Tu už máte iba malú šancu vrátenia peňazí, ak sa niečo pokazí. Po platbe sa väčšinou oplatí neukladať informácie o platobnej karte, často stačí iba odškrtnúť jedno políčko a to sa vám za cenu bezpečnosti oplatí.

Foto: ilustračné (flickr.com)