Pneumatiky ovplyvnia to, či sa počas šoférovania budete usmievať

Ako by ste sa definovali, keď sedíte za volantom? Ste typ mierny alebo skôr výbušný? Na čo reagujete na cestách s hnevom či s výhražnými gestami? Ak budete jazdiť na kvalitných pneumatikách, väčšinu negatívnych emócií zaženiete.

Pneumatiky ovplyvnia to, či sa počas šoférovania budete usmievať

Pneumatiky ovplyvnia to, či sa počas šoférovania budete usmievať (Foto: PR)

Je to obojstranné. Kvalitné pneumatiky musí mať každý

Predpokladajme, že každý, kto sa spolu s nami ocitá na ceste, ovláda dopravné predpisy. No ak by tak náhodou nebolo, mali by sme byť dvakrát obozretnejší. Prečo? My síce vieme, kedy čakať a kedy sa pohnúť, prípadne ktorý smer je zakázaný, ale druhý vodič v tom až tak jasno mať nemusí, resp. môže byť na chvíľu nepozorný (fajčí, hrá sa s telefónom, s niekým sa rozpráva, zamyslí sa…), a výsledkom bude také zaváhanie, ktoré sa bez našej rýchlej reakcie môže skončiť nešťastne. Stúpnuť na brzdu, vytočiť volant alebo zatrúbiť, to napadne každému z nás. Otázne ale je, či nás naše pneumatiky poslúchnu. Rovnako to ale očakávame aj od vodičov naokolo. Neskoré zabrzdenie či šmyk je pri nesprávne zvolených alebo nekvalitných pneumatikách veľmi častým zlyhaním. Preto na jar a na jeseň meníme zimné gumy za letné a nezabúdame pritom hľadať najmä značky, ktoré v testoch pneumatík ustáli s dobrým hodnotením.

Pneumatiky od uznávaných výrobcov

Letné, zimné alebo celoročné, podstatné je mať ich v bezchybnej kvalite. To znamená, že ich dezén má byť neopotrebovaný. Ak jazdíte autom do zamestnania, na nákupy alebo víkendové výlety, je vhodné si každé štyri roky zaobstarať nové pneumatiky. O vhodnom type vás informujú údaje v technickom preukaze. Potom už len staviť na výrobcu pneumatík. Ten by vám mal garantovať bezchybné jazdné vlastnosti za akéhokoľvek počasia či rýchlosti. Ak budete mať na pneumatiky šťastie, dokážete ušetriť na palive a vaša jazda bude nádherne plynulá a tichá. Nechajte sa ovplyvniť názormi ostatných vodičov alebo sledujte nezávislé testy pneumatík, pomôžu vám pri výbere.

Text:PR