Cestovné poistenie: Čo sa oplatí vedieť pred jeho uzatvorením?

Cestovanie je spojené s dobrodružstvom, objavovaním, zábavou či prácou. Netreba však zabúdať ani na jeho bezpečnosť. Nikto si predsa nechce dovolenku alebo turistiku prekaziť zbytočnými komplikáciami. K tomu, aby ste im úspešne predišli, vám pomôže cestovné poistenie.

Cestovné poistenie: Čo sa oplatí vedieť pred jeho uzatvorením?

Cestovné poistenie: Čo sa oplatí vedieť pred jeho uzatvorením?

Na čo slúži cestovné poistenie?

Cestovné poistenie patrí medzi jednu zo služieb, ktorú poskytujú komerčné poisťovne. Oplatí sa ho použiť bez ohľadu na to kam a na ako dlho cestujete. Najčastejšie sa využíva na pokrytie liečebných nákladov v zahraničí, poistenie batožiny či zodpovednosti za vzniknutú škodu. Vzťahuje sa však aj na storno poplatky, zrušenie zájazdu, právnu ochranu, nepojazdné vozidlo a ďalšie riziká.

Ktoré faktory sú pri uzatváraní cestovného poistenia rozhodujúce?

Pri voľbe cestovného poistenia musíte zohľadniť jednotlivé charakteristiky vašej cesty. Tie sa potom odrazia aj na výške ceny, ktorú za cestovné poistenie uhradíte. Ktoré to sú?

Cieľ cesty

Typ cestovného poistenia sa odvíja od krajiny, do ktorej cestujete – zvoliť si môžete medzi cestovným poistením na Slovensku a poistením do zahraničia.

Ak sa vám niečo stane na území Slovenska, náklady na liečbu automaticky hradí vaša zdravotná poisťovňa, v ktorej ste povinne poistený. Aj napriek tomu však cestovné poistenie doma netreba podceňovať. Využijete ho najmä vtedy, ak dôjde k úrazu, problémom s batožinou alebo vznikne nejaká škoda. Výhodným je aj poistenie do hôr – v prípade úrazu tak nebudete musieť uhradiť nákladný výjazd záchranárov.

Najväčšou výhodou cestovného poistenia do zahraničia je fakt, že vám pokryje všetky liečebné náklady. Môžete si ešte navyše doplniť úrazové poistenie, poistenie batožín, zodpovednosti za škodu, nepojazdného vozidla, predčasného návratu či poistenie storna zájazdu. Pri poistení rozhoduje aj to, či cestujete v rámci Európy alebo navštívite krajiny mimo Európskej únie.

Účel cesty

Pri výbere cestovného poistenie rozhoduje aj charakter samotnej cesty. Záleží na tom, či odchádzate za hranice na dovolenku, turistiku, štúdium či za prácou.

Dĺžka cesty

Ak cestujete na kratšie obdobie – do 20 dní, postačí vám krátkodobé cestovné poistenie. Výhodou je jeho cena. Nízka suma cestovného poistenia poskytuje dostatočne vysoké krytie. Ceny za takéto poistenie sa prirodzene u jednotlivých poskytovateľov líšia.

Celoročné cestovné poistenie sa oplatí v prípade, že dĺžka pobytu presahuje 20 dní alebo do zahraničia cestujete viackrát ročne.

Cestovné poistenie verzus Európsky preukaz zdravotného poistenia

Mnohí z nás sa pri ceste do zahraničia spoliehajú na Európsky preukaz zdravotného poistenia. Dá sa použiť v členských štátoch Európskej únie a platí aj v Nórsku, Švajčiarsku, Lichtenštajnsku či na Islande.

Vďaka tomuto preukazu preplatí vaša zdravotná poisťovňa v prípade potreby náklady za nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť. Vo väčšine krajín únie sa však za zdravotnú starostlivosť pripláca. To znamená, že tieto náklady poisťovňa neuhradí ani v prípade, že máte Európsky preukaz poistenia.

Ak teda nechcete, aby sa cena za vašu cestu do zahraničia zbytočne navýšila, využite možnosť cestovného poistenia. Na výber máte z množstva poisťovní, ktoré tieto služby poskytujú. Ak cestujete neplánovane, na poslednú chvíľu a nemáte čas navštevovať pobočku, môžete využiť online cestovné poistenie.

Dobrá rada na záver: Pri uzatvorení poistenia dostanete poistnú zmluvu, všeobecné poistné podmienky a cestovnú kartu. Nezabúdajte ju nosiť všade so sebou. Ak dôjde ku vzniku poistnej udalosti, nájdete na karte telefónne číslo, na ktoré sa môžete obrátiť a zistiť, ako postupovať ďalej.

Ak uzatvárate cestovné poistenie osobne na pobočke, dostanete tieto dokumenty vytlačené. V prípade, že ste sa rozhodli využiť online cestovné poistenie, potrebné doklady vám budú doručené e-mailom – ihneď po uzatvorení poistenia.

Foto: Bigstockphoto