Ste fanúšikom pretekov Formuly 1? Tieto fakty vás môžu prekvapiť

Každý človek má väčšinou svoju obľúbenú zábavu, pomocou ktorej si spríjemňuje niekedy ťažšie životné chvíle. Často ide o adrenalín, nadšenie a momenty prekvapenia, ktoré so sebou prináša výhra alebo prehra. Aktívnym účastníkom ale vy byť nemusíte, potešenie vám môže robiť aj sledovanie tejto zábavy v televízii, alebo priamo v centre diania.

Ste fanúšikom pretekov Formuly 1? Tieto fakty vás môžu prekvapiť

Ste fanúšikom pretekov Formuly 1? Tieto fakty vás môžu prekvapiť (Foto: unsplash.com)

Najlepší spôsob, ako sa dostať na preteky

Šport je o nadšení a aktivite. Inak tomu nie je ani v prípade najslávnejších pretekov Formuly 1. Je to najpokročilejší, dokonale konkurenčný a zároveň aj jeden z najviac nebezpečných športov. Ak si chcete dopriať silný zážitok a nasať atmosféru takýchto závodov, môžete si zakúpiť vstupenky na Formulu 1 a byť tak priamo v centre diania. Aby ste sa dokonale pripravili na takýto výlet, prezradíme vám o týchto motoristických pretekoch niekoľko zaujímavých faktov.

Cena niekoľkých nehnuteľností

Ak si musíte na zaistenie vlastného bývania vybavovať hypotéku, alebo požiadať o finančnú výpomoc niekoho iného, o tomto vozidle potom môžete už len snívať. Priemerná cena za jedno v tej najzákladnejšej výbave sa vyšplhá na 6,8 milióna $. Cenu navyšujú stovky ďalších miliónov na ich rozvoj a výskum, takže skutočne ide o dosť drahý stroj.

Rýchlejšie ako lietadlo

Ako všetci asi veľmi dobre viete, v týchto pretekoch ide o maximálnu možnú rýchlosť, ktorá sa dá dosiahnuť len vďaka 100 % servisu a údržbe vozidla. Je to viac ako 80 000 komponentov, ktoré je nutné dať v jeden okamih do poriadku.

Niektoré malé lietadlá dokonca vzlietajú s menšou rýchlosťou ako vozidlá F1, tá je až 360 km/h.
Určité obmedzenia sa prejavujú aj na pohodlí a komforte pilota, ktorý to nemá naozaj jednoduché.

Najrýchlejšie chudnutie

Ak sa chcete dostať do formy a schudnúť niekoľko kíl v priebehu pár minút, aby ste mohli nosiť kvalitné pánske tričká, možno by ste mali premýšľať o tejto kariére. Priemerný vodič Formuly 1 stráca v priebehu jedných pretekov až 4 kg svojej hmotnosti. Navyše je v kokpite teplota okolo 50 °C, takže niečo podobné ako sauna.

Samozrejme, že tieto podmienky sa musia nejako kompenzovať, aby sa človek mohol plne sústrediť, čo pri takejto teplote a rýchlosti nie je jednoduché. Preto majú aj v kokpite vodiči neustály prísun tekutín, ktorý je vedený cez hadičku.

Tradícia šampanského

V roku 1950 sa sponzori týchto pretekov rozhodli dať víťazovi, ktorým sa mimochodom stal Juan Fangio Manuel trojlitrovú fľašu šampanského značky Moet & Chandon. Táto tradícia sa zachovala dodnes. Perličkou však je, že ju o takmer 16 rokov neskôr obohatil Jo Siffert. Jeho šampanské asi nebolo dostatočne vychladené, čím sa vytvoril tlak, ktorý uvoľnil zátku.

Šampanské sa tak v momente stalo opojným mokom pre všetkých účastníkov tejto oslavy víťazstva, pretože začalo striekať. Odvtedy to robia pretekári pravidelne. Ak sa teda rozhodnete pre vstupenku na Formulu 1, budete v obraze a vedieť, aké náročné je stať sa jednotkou týchto motoristických pretekov.

Text: PR