Pripravte seba a svoje auto na neľahké podmienky a zimu

Automobil je univerzálny stroj, vďaka ktorému sa náš život stáva takmer dokonalým. Ale aj túto dokonalosť si treba včasnou prípravou vozidla na náročnejšie podmienky a terén poistiť. Myslite na to včas a dopredu a určite vaše pohodlie neohrozí ani silný mráz, vietor a kopy snehu.

Pripravte seba a svoje auto na neľahké podmienky a zimu

Pripravte seba a svoje auto na neľahké podmienky a zimu (Foto: unsplash.com)

Je potrebné vykonať protikoróznu úpravu tela, skontrolovať zámky a gumové tesnenia, namontovať zimné pneumatiky, vymeniť olej a všetky filtre, nabiť batériu a vyčistiť kontakty, naliať nemrznúcu kvapalinu do ostrekovačov a nezabudnúť ani na dôkladné čistenie DPF.

Čo by ste mali by ste skontrolovať?

  • svetlá,
  • zariadenia svetelnej signalizácie,
  • stierače,
  • prevádzku vykurovania a ventilačného systému,
  • chladiacu a brzdovú kvapalinu
  • a sviečky (najmä pri dieselových modeloch).

Prečo nezabudnúť vyčistiť DPF filter?

Okrem klímy, vykurovania a optimálnych podmienok pri jazde, je dobré nechať si vyčistiť aj DPF filter. Vplyv škodlivých látok – emisií na naše životné prostredie je veľký, preto sa ho musíte (aj podľa noriem a zákona) snažiť chrániť práve týmto spôsobom.

Mnohé z týchto látok sú dokonca rakovinotvorné a neškodia len druhým, ale aj vám. Pri výhodnej cene filtra pevných častíc to nebude žiadny výrazný zásah do vášho rozpočtu.

Skontrolujte batériu

Aby vám v aute všetko fungoval a mohli ste sa spoľahnúť na vykurovanie a ovládanie riadiacej jednotky, musíte mať na to dobrý zdroj energie. Pri výskyte námrazy bude účinnosť štartovania motora priamo závisieť od stavu batérie. Niekedy ju stačí dobiť. Ak však existujú príznaky hroziacej „smrti“ batérie, je lepšie si kúpiť a nainštalovať novú batériu vopred a nemusíte sa obávať toho, že sa vaše vozidlo nenaštartuje.

Skontrolujte zapaľovacie sviečky a motor

Druhý výrazný faktor, ktorý ovplyvňuje naštartovanie motora. Kontrola stavu sviečok a ich včasná výmena za nové vám pomôže vyhnúť sa prípadným problémom s autom v zime. Okrem toho je lepšie skontrolovať motor ako celok – stav bezpečnostných pásov, hladinu technických kvapalín a celkový stav motora. Je lepšie riešiť problém vopred, ako nechať vozidlo v chladnom počasí bez motora.

Text:PR